Čtvrtek, Říjen 22Běloruský dům v Praze

Rusko, Bělorusko a Kazachstán založily unii. Nástupce SSSR

Kazašská média uvádějí, že dohoda se týká jen hospodářské spolupráce. Neobsahuje nic o politickém sjednocení.

 Sovětský svaz zanikl v prosinci 1991 dohodou vůdců Ruska, Běloruska a Ukrajiny na summitu v Bělovežském pralese v Bělorusku.

Svědkem podpisu dohody, která má bývalou velmoc alespoň částečně obnovit, byl dnes opak pralesa. Kazašská step, uprostřed které leží Astana. Nově vybudované hlavní město Kazachstánu.

Prezidenti Ruska, Běloruska a právě Kazachstánu dnes podepsali smlouvu o vytvoření Euroasijské hospodářské unie. Jakési obdoby Evropské unie a Schengenu. Dohoda totiž předpokládá volný pohyb zboží, osob, financí a služeb. Nikoliv však jednotnou měnu.

Oproti roku 1991 je patrná jedna změna. U podpisu není prezident Ukrajiny. A v nejbližší době nejspíš nebude. Nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko nechce vstoupit do Moskvou organizovaného společenství, v programu má integraci do Evropské unie.

Boje na Ukrajině a vyhrocení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem dodávají čtvrteční dohodě ne zrovna příjemnou kulisu.

Ani běloruský prezident Alexandr Lukašenko, ani kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev neuvítali ruskou anexi Krymu a k situaci na východě Ukrajiny se staví neutrálně. K nelibosti Kremlu.

Kazašská média uvádějí, že Rusko chtělo do textu dohody vtělit i pasáže o politickém sjednocení. To ale Nazarbajev odmítl.

“Chtěli nalinkovat všechny oblasti života zúčastněných států, ale díky důsledné pozici Kazachstánu takové články vypadly,” cituje ČTK člena kazašského vyjednávacího týmu Samata Ordabajeva.

K Euroasijské hospodářské unii se chtějí připojit také Arménie a Kyrgyzstán. Země hospodářsky závislé na Rusku.

Unie je považována za vysněný projekt Vladimira Putina. Má v rámci současných nebo budoucích možností obnovit bývalý Sovětský svaz pod vedením Ruska a vytvořit z tohoto celku protiváhu Evropské unie a Spojených států.

Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel, který vznikne 1. ledna 2015, má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky.

Putin na slavnostním ceremoniálu označil vznik unie za “epochální událost”.

Ruský prezident imperiální ambice, které mu kritici přisuzují obzvláště po anexi Krymu, odmítá.

“Naším cílem je integrace postsovětského prostoru kvůli tomu, že to přinese jednotlivým státům ekonomické výhody. Sovětský svaz nebo nějaké impérium křísit nechceme,” řekl Putin v sobotu v Petrohradu.

Problémy mezi členskými státy ale existují. Bělorusko si hlídá svůj trh.

“Lukašenko nechce ruský byznys do Běloruska pouštět, protože se domnívá, že by ohrozil jeho politickou kontrolu nad zemí. Nechce ani, aby ruské firmy privatizovaly běloruské podniky a aby získali vliv ruští oligarchové. Je pro spolupráci pouze na státní úrovni,” říká jeden z předáků běloruské opozice a bývalý prezidentský kandidát Andrej Sannikov.

Bělorusko má 10 milionů obyvatel, Kazachstán 18 milionů, Rusko 145 milionů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *