Čtvrtek, Říjen 22Běloruský dům v Praze

Bělorusko slavilo “nezávislost” přehlídkou s ruskými vojáky

Vladimir Putin sice v Minsku pochválil jednotu obou zemí a národů, nicméně odletěl ještě před přehlídkou.Lukašenko a Putin při oslavách 70 let běloruské nezávislosti. | FOTO: Reuters

Minsk – Oslavy výročí nezávislosti Běloruska vyvrcholily ve čtvrtek večer v Minsku velkou vojenskou přehlídkou. Místní opozici se ale nelíbilo, že se přehlídky zúčastnili i ruští vojáci, spojenci režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Svůj nesouhlas opozice odůvodnila i tím, že nynější ruskou státní symboliku používali za druhé světové války ruští kolaboranti s nacisty.

Přehlídky, pojaté jako představení “od osvobození k nezávislosti”, se podle agentury Belta zúčastnilo více než 3700 vojáků a 240 kusů bojové techniky. Pochodující vojáci nesli i historické prapory vítězných sovětských jednotek, které v roce 1944 při operaci Bagration zničily německá vojska a osvobodily území Běloruska.SouvisejícíJak vypadá slavná pevnost, která se vzepřela Hitlerovi, 70 let poté 19 fotografií

Přehlídky se kromě běloruských vojáků zúčastnili podle agentury RIA Novosti i Rusové: 170 výsadkářů ze Pskova, osm nejmodernějších protiraketových systémů S-400 Triumf, osm vozidel s taktickými raketami Iskander a 16 obrněných automobilů Tigr, nad Minskem přelétla pětice stíhacích bombardérů Su-34 a pětice bitevních vrtulníků Ka-52 Alligator.

Proti ruské účasti na přehlídce – coby nepřípustné podpoře nynější ruské politiky vůči Ukrajině – protestovali podle listu Nězavisimaja gazeta už ve středu opozičníci z Běloruského výboru solidarity s Ukrajinou, kteří také zaslali protestní dopisy Lukašenkovi a Vladimiru Putinovi. Akce se tentokráte obešla bez policejního zatýkání.reklama

“Ruská státní vlajka je symbol, který za druhé světové války používala ruská nacistická seskupení působící v Bělorusku, včetně tzv. vlasovců či Kaminského brigády. Zvláště nevhodná a škodlivá pro pověst Běloruska se jeví účast (ruských) vojsk, která se zcela nedávno podílela na loupežném přepadení naší bratrské sousední země, Ukrajiny,” řekl podle opozičního webu Charta 97 místopředseda Běloruské lidové fronty Ihar Ljalkav. Svátek se tak podle něj přeměnil v “ukázku závislosti nynějšího režimu na ruských patronech”.

Společná bělorusko-ruská přehlídka v Minsku ale podle komentátora Rádia Svobody měla nejspíše vyznít jako poselství, že Bělorusové i Rusové jsou následníci Rudé armády a jsou odhodláni bojovat bok po boku stejně jako před 70 lety jejich otcové a dědové.

Sám Putin sice v Minsku pochválil jednotu obou zemí a národů, nicméně odletěl ještě před přehlídkou.

Bělorusko původně slavilo svou nezávislost 27. července, na výročí přijetí deklarace svrchovanosti v roce 1990. Ale Lukašenko později oslavy přenesl na 3. července, na výročí osvobození Minska od nacistů.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *