Čtvrtek, Říjen 22Běloruský dům v Praze

Dvacet let Lukašenka aneb co s diktátorem

Bělorusko není země někde na konci světa. Sousedí se státy Evropské unie a NATO, je dokonce součástí Východního partnerství Evropské unie, vede s námi poměrně čilé obchody. Přesto tam vládne diktátor Alexandr Lukašenko, který si už dvacet let ohýbá volby k obrazu svému, pronásleduje opozici, potlačuje svobodu médií. A Západu, tedy nám, se vysmívá.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | foto: Profimedia.cz

Jediné, co je na dnešním stavu dobré, je skutečnost, že před dvaceti lety bylo takových diktátorů, či polodiktátorů v okolí tehdejší Evropské unie mnohem víc. Slobodan Miloševič, Vladimír Mečiar, Franjo Tudjman, abych jmenoval jen některé.

Přesto dvě desetiletí panování Alexandra Lukašenka a jeho postsovětské diktatury nutí k zamyšlení. Evropská unie nedokázala vytvořit za dvacet let dostatečný tlak na to, aby se běloruský režim změnil ve více či méně fungující demokracii.

Na druhé straně je třeba říci, že nebýt Ruska a jeho podpory, nebyl by Lukašenko dnes u moci. A běloruská ekonomika by bez ruských miliard nemohla zajišťovat takovou sociální stabilitu, která udržuje Lukašenkovi stále poměrně značnou podporu. Bělorusko je pro putinovskou skoro-diktaturu takovou výkladní skříní, jak se mohou mít ti, kteří zapomenou na demokracii a na plnou samostatnost.

Bělorusové se ovšem nemají lépe, než srovnatelné země, které se pro plnou demokracii, Evropskou unii a vstup do NATO rozhodly. Státy jako Polsko, nebo i Litva či Slovensko, jsou pro Lukašenkovo Bělorusko nepříjemným zrcadlem.

Teď sice může argumentovat trpící Ukrajinou, ale v případě, že Ukrajina se v příštích letech stane úspěšnou a navíc ještě demokratickou zemí, bude to mít Lukašenko ještě těžší a další dvě desetiletí už jeho režim nemusí vydržet.

Nutnost trpět na svých hranicích Lukašenkovu diktaturu je jistě trochu ponižující, tak jako bylo ponižující pro Západ trpět komunistické diktatury v takových zemích jako bylo Československo nebo Maďarsko. Ale je třeba si trpělivě stát za svým, trpělivě a obezřetně budovat naši demokracii, snažit se, aby se náš po všech stránkách lepší systém vlády ještě zlepšoval a byl pokud možno co nejvíce spravedlivý. To vyhrálo Západu Studenou válku, jenom to nám pomůže vyhrát soutěž s takovými režimy jako je Lukašenkovo Bělorusko, Putinovo Rusko, nebo komunisticko-klanová diktatura v Číně.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/dvacet-let-s-diktatorem-lukascenkem-belorusko.A140721_101215_zahranicni_js

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *